Przejdź do treści
  Nowy Świat 28/30, 62-800 Kalisz     rzecznik@kajros.pl     /SAP.KAJROS
kajros logo

Kajros

Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich

Menu
  • Aktualności
  • Stowarzyszenie
    • Zarząd główny
    • Statut
    • Kodeks etyczny
    • Deklaracja członkowska
  • Certyfikaty
    • Regulamin
    • Wniosek
  • Arteterapeuci
    • Certyfikowani arteterapeuci i superwizorzy
    • Sekcje SAP KAJROS
  • Edukacja
    • Konferencje
    • Szkolenia
    • Warsztaty
    • Wydawnictwa
  • Kontakt

Ruszają studia podyplomowe w Krakowie

Lis 09 2020
Wyłącz

Już pod koniec listopada ruszają studia podyplomowe z arteterapii w Krakowie. Wśród kadry certyfikowani arteterapeuci SAP Kajros.

więcej informacji można uzyskać na stronie: http://ibc.edu.pl/arteterapia/

Opublikowano wBez kategorii

Zobacz wpisy

Poprzedni wpisPoprzedni Dramaterapia: podejście kreatywno- ekspresyjne, kliniczne
Następny wpisNastępny ARTETERAPIA. Przestrzeń i miejsce

Wyszukaj

Autor logo : dr Zygmunt Baranek

kajros logo

Kajros

Kajros to mitologiczne bóstwo symbolizujące znaczenie chwili w przeciwieństwie do Chronosa, personifikującego linearną i mechanistyczną koncepcję czasu.
W arteterapii symbol ten określa znaczącą rolę właściwego, najlepszego momentu w terapii.

O stowarzyszeniu

Pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Arteterapeutów
zarejestrowane 27.03. 2003 r. Poznaniu

SAP „Kajros”
działa w oparciu o szeroką definicję arteterapii, która brzmi: „Arteterapia jest działalnością ukierunkowaną na człowieka i jego środowisko, mająca na celu przywrócenie, poprawę lub utrzymanie zdrowia i dobrej jakości życia, prowadzoną przez osoby
o odpowiednich kwalifikacjach, której specyfika polega na tym,
że do realizacji tego celu wykorzystuje sztukę, w różnych jej formach, traktowaną jako narzędzie terapeutyczne oraz związek terapeutyczny zachodzący między prowadzącym terapię a jego podopiecznym. ”

SAP „Kajros”, na użytek swoich członków, opracowało standardy jakości arteterapii. Arteterapeutom, tj. osobom tak siebie określającym, które udokumentują, że w prowadzonej działalności arteterapeutycznej postępują zgodnie z nimi, wydaje odpowiednie certyfikaty.

Europejskie Konsorcjum Edukacji w Arteterapii
ECARTE (European Consortium for Arts Therapies Education)

czyli Europejskie Konsorcjum Edukacji w Arteterapii jest organizacją zrzeszającą uniwersytety europejskie, na których wykładane są różne rodzaje terapii przez sztukę – cztery podstawowe dziedziny to: Arteterapia przez sztuki plastyczne, Muzykoterapia, Dramoterapia , Terapia tańcem, a w Holandii dodatkowo jeszcze Hortikuloterapia (terapia ogrodowa). Organizacja ta powstała w roku 1991, z inicjatywy Anglii, Holandii oraz Niemiec i aktualnie zrzesza 30 uniwersytetów z 16 krajów, a jej celem jest troska o standardy kształcenia arteterapeutów w krajach należących do Unii Europejskiej.

Podstawowym warunkiem przynależności do ECArTE jest przestrzeganie przez dany uniwersytet zasad Procesu Bolońskiego (3-poziomowy system studiów: licencjackie, magisterskie i doktorskie) oraz przynależność do programu ERASMUS (międzynarodowa wymiana studentów i wykładowców).

ECArTE umożliwia swoim członkom:

– pomoc w układaniu programów kształcenia,
– dostęp do zasobów wiedzy z różnych dziedzin terapii przez sztukę,
– ustawiczne dokształcanie w formie kursów i warsztatów organizowanych przez poszczególne uniwersytety,
– przedstawianie wyników prowadzonych badań oraz stosowanych metod na organizowanych co roku europejskich konferencjach o zasięgu światowym, bo gromadzących dyplomowanych arteterapeutów nie tylko z Europy ale też z obu Ameryk, Azji ,Afryki i Australii
Zgromadzenie Ogólne ECArTE działa jak międzynarodowa komisja akredytacyjna: spotyka się co roku w innym kraju członkowskim; w latach poprzednich były to m.in. Estonia, Irlandia, Niemcy, Luxemburg, Anglia, Włochy, po to by rozpatrywać wnioski i głosować nad kandydaturami uczelni pragnących należeć do ECArTE. Kolejne odbędzie się we Wroclawiu 17-19.04.2008 r. a kandydować będą, przedstawiając swoje programy nauczania uczelnie z Polski, Finlandii, Belgii i Łotwy.

Pierwszą polską uczelnią należącą do ECArTE jest Uniwersytet Wroclawski, przyjęty w roku 2004, na podstawie zaakceptowanego przez ECArTE programu studiów doktorskich z pedagogiki, w którym jest moduł “Arteterapia”. Studenci zainteresowani arteterapią w ciągu czterech lat studiów przygotowują z tej dziedziny rozprawy doktorskie; jak dotąd takie doktoraty obroniły: dr Joanna Gładyszewska – Cylulko, dr Anita Stefańska i dr Diana Gulińska – Grzeluszka, trzy dalsze dysertacje na temat arteterapii czekają na obronę w roku 2008.

Reprezentująca w ECArTE Uniwersytet Wrocławski prof. dr hab. Wita Szulc pełni ponadto, z wyboru, jaki miał miejsce na Zgromadzeniu Ogólnym ECArTE 1 maja 2004 roku w Bremie funkcję Reprezentanta ECArTE na Kraje Europy Środkowej i Wschodniej i aktywnie uczestniczy w pracach tej organizacji.

W dniach 17-19.04.2008 r. Uniwersytet Wroclawski gościł kolejne Zgromadzenie Ogólne ECArTE. To wielkie międzynarodowe spotkanie zorganizował Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego przy współudziale Zarządu Głównego Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich “Kajros”. W załączeniu program Dnia Polskiego (Referaty w języku polskim) oraz tzw. Agenda-plan zamkniętych spotkań w języku angielskim, dostępnych tylko dla członków General Assembly ECArTE (Zgromadzenia Ogólnego ECArTE).

“Pomostem” między obiema częściami konferencji była publiczna prezentacja, przed całym Zgromadzeniem “ECArTE”, doktoratów z arteterapii obronionych na Uniwersytecie Wrocławskim. Tezy swoich dysertacji zaprezentowały w języku angielskim:

Dr Anita Stefańska : Dramoterapia ukierunkowana na poczucie własnej godności młodzieży z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim
Dr Joanna Gładyszewska – Cylulko: Wykorzystanie wizualizacji i wybranych technik arteterapeutycznych w pracy z dziećmi nieśmiałymi,
Dr Diana Gulińska – Grzeluszka : Wykorzystanie Mobilnego Modelu Rekreacji Muzycznej do niwelowania przejawów zachowań agresywnych dzieci 11-12-letnich.

Po dyskusji prezenterki nagrodzono brawami a p. dr Sarah Scoble, v-ce prezydent ECArTE, zaprosiła je do przesłania swoich tekstów na międzynarodową stronę www.ecarte.info oraz do rejestru prac promocyjnych “ECArTE”.

Uczestników Zgromadzenia Ogólnego ECArTE można również zobaczyć, bo większość ma zdjęcia, na stronie internetowej ECArTE.

W roku 2017 14. Europejska Konferencja ECArTE odbyła się w Krakowie, zaś krakowska Akademia Ignatianum stała się kolejną uczelnią należącą do ECArTE.

Copyright © 2021 | Stworzona przez Piotra Szwedzińskiego